Dobre praktyki mogą być wzorem do naśladowania,
podstawą potrzebną do wprowadzania rozwiązań, które mogłyby wydawać się nieistotne a jest inaczej.
Nie ulega wątpliwości, że funkcjonowanie Rad Seniorów w dużej mierze determinowane jest składem osobowym, dlatego ważne jest, z jakich środowisk rekrutują się reprezentanci starszego pokolenia w gminie i jak są przygotowani do pełnienia tej funkcji. Aby przygotować się do powołania Rady Seniorów w Gminie Mieroszów lokalni seniorzy zaczęli od zebrania informacji:
– ilu jest seniorów w Gminie – jaki stanowią procent całej społeczności,
– ile jest organizacji seniorskich i działających na rzecz seniorów, czym zajmują się te organizacje oraz w jakim zakresie współpracują ze sobą,
– jak wygląda współpraca między instytucjami na rzecz środowiska seniorskiego, tzn. jakie działania podejmuje Urząd Gminy, Ośrodek Pomocy Społecznej czy Ośrodek Zdrowia.
Według danych GUS za 2022 r. osoby 60+ stanowiły 26,9 % populacji Dolnego Śląska. Polskie gminy, duże i małe miasta starzeją się. Sytuacja w Gminie Mieroszów niczym się nie różniła. Zebrane informacje wykazały, że seniorzy stanowią prawie 30% społeczności gminnej. Podobnie sytuacja wyglądała w Gminie Lubawka. Proces ten mocno się dynamizuje i będzie się nasilał, dlatego konieczne jest angażowanie ludzi starszych w życie społeczne, wspieranie i reprezentowanie ich zbiorowych interesów, wzmocnienia ich pozycji w decyzjach podejmowanych przez samorząd lokalny. Takim działaniom służą właśnie Rady Seniorów i lubawscy seniorzy w 2017 a mieroszowscy seniorzy w 2014 roku podjęli decyzję o jej powołaniu.
Gminna Rada Seniorów powoływana jest przez Radę Gminy z własnej inicjatywy lub na wniosek zainteresowanych organizacji lub środowisk senioralnych. i tak było w tym przypadku. Grupa inicjatywna, do której weszły Radne Gminy Mieroszów, złożyła do Rady Gminy wniosek o powołanie Rady Seniorów. Proces powołania i nadania statutu był przez nie monitorowany. Uczestniczyły w sesjach rady oraz w posiedzeniach jej komisji, na których temat był omawiany. Proces powstawania statutu zakończony został konsultacjami jego treści.
Wybory przedstawicieli Rady Seniorów miały charakter powszechny. Podczas spotkania otwartego została wybrana Rada Seniorów spośród zgłoszonych kandydatów w głosowaniu bezpośrednim tajnym, w którym mogli wziąć udział wszyscy mieszkańcy Gminy Mieroszów. Do utworzenia rady zaproszone zostały wszystkie organizacje senioralne w Gminie, organizacje działające na rzecz seniorów oraz Kluby Seniora. Od początku procesu powołania Rady Seniorów Gminy Mieroszów brano pod uwagę to, aby każde sołectwo miało w radzie swojego reprezentanta. Drugą, ale chyba najważniejszą zasadą, którą się kierowano, był wybór osób aktywnych, działaczy, społeczników, aktywistów, lokalnych liderów, nie przyjaciela lub przyjaciółki, koleżanki, siostry, wujka… Wszystko po to, aby rada była organem istniejącym z naciskiem na działającym.
Przewodnicząca Rady Seniorów Gminy Mieroszów, Pani Maria Chmielnicka, na spotkaniu z seniorami Uzdrowiskowej Gminy Miejskiej Szczawno-Zdrój zapytana o to, jak im się udaje tak aktywnie działać i realizować tak wiele inicjatyw odpowiedziała, że ich sukces jest owocem pracy włożonej przy powoływaniu rady i postanowień wtedy założonych, nie kierowania się przy wyborze członków rady prywatnymi „lubieniami”,, przyjaźniami, powiązaniami, układami. Rady Seniorów Gminy Mieroszów składa się z osób nieprzypadkowych, którym chce się działać i to jest podstawą ich sukcesów. A jest ich nie mało.
Choć proces powołania Rady Seniorów w Gminie Lubawka był bardzo podobny, to współpraca na etapie utworzenia składu rady przebiegała trochę inaczej. Ponieważ w Gminie nie powstały Kluby Seniora a była bardzo liczna i cenna składowo grupa Uniwersytetu Trzeciego Wieku, licząca ponad 80 osób, przy powoływaniu rady seniorów współpracowano właśnie z UTW. Tym sposobem Rada Seniorów w Gminie Lubawka pozyskała do swojego składu osoby przygotowane do pełnienia tej funkcji. W jej skład weszli: emerytowana pracownica urzędu, była Przewodniczącą Rady Gminy, emerytowana pracownica urzędu, pracownica w obsłudze Biura Rady Gminy, Prezes Stowarzyszenia „Szczepanowski Grzbiet” czy wieloletnia dyrektor szkoły podstawowej. Tak mocny skład już na starcie był gwarancją doskonałej pracy i aktywności rady.
W przypadku Rady Seniorów z Gminy Mieroszów oraz Rady Seniorów w Gminie Lubawka dobry początek okazał się gwarantem realizacji dobrych praktyk. Warto z tego doświadczenia skorzystać.
14 czerwca 2024 roku Stowarzyszenie Społeczno – Kulturalne „Granica” w ramach konkursu NOWEFIO podpisało Umowę na realizację zadania publicznego pn. „Rady Seniorów – wzmacnianie aktywności obywatelskiej seniorów w rejonie wałbrzysko-kamiennogórskim”. Partnerem projektu jest Lokalna Grupa Działania Kwiat Lnu. Głównym celem projektu jest wzmacnianie aktywności obywatelskiej seniorów poprzez wsparcie powołania dwóch Rad Seniorów w gminach Szczawno – Zdrój i Kamienna Góra oraz wymiana doświadczenia z Radami, które funkcjonują w rejonie wałbrzysko-kamiennogórskim tj. w Lubawce i Mieroszowie. Dzięki realizacji projektu nastąpi wzrost znaczenia i wpływu tych środowisk na politykę senioralną w dwóch gminach Dolnego Śląska.