Osoby 60+ wciąż sprawne i chętne do działania

Barierami aktywności społecznej seniorów są  m.in. wykluczenie komunikacyjne i problemy zdrowotne. Do tego dochodzą ograniczenia behawioralne, jak np. oddziaływanie negatywnych stereotypów.

Tym czasem popularne stereotypy dotyczące osób 60+ (np. mniejsza motywacja do działania, niechęć do udziału w szkoleniach, samorozwoju, zmian) nie znalazły potwierdzenia w badaniach. Wręcz przeciwnie: 90% seniorów deklaruje, że żyje w poczuciu sensu życia i lubi dzielić się wiedzą i doświadczeniem z innymi. Aż 85% potwierdza chęć do nauki nowych rzeczy, a 82% jest zdania, że ma jeszcze w życiu wiele do zrobienia.

Na obniżone poczucie sensu i słabszy potencjał do doskonalenia umiejętności i rozwoju skarżą się seniorzy, którzy niekorzystnie oceniają swój stan zdrowia. Jednak większość seniorów (60 proc.) pozytywnie ocenia swój stan zdrowia, a 68 proc. pozytywnie widzi swoją sprawność fizyczną.

Niektóre źródła sugerują, że brak kompetencji cyfrowych jest jedną z barier ich aktywności. Natomiast badania przeprowadzone przez Polski Instytut Ekonomiczny pokazują, że poziom ucyfrowienia polskich seniorów jest relatywnie wysoki. 73 proc. osób powyżej 60. roku życia korzysta ze smartfona, a 70 proc. z komputera lub laptopa. Ponadto, zaledwie 8 proc. seniorów nie korzysta z żadnych urządzeń cyfrowych. Częściej ze smartfonów oraz komputerów korzystają młodsi seniorzy (60-64 lata).

Seniorzy tworzą ogromny potencjał społeczny: potencjał intelektualny w postaci mądrości życiowej, potencjał dotyczący życia rodzinnego, potencjał przekazu kulturowego, potencjał, jako mistrzostwo w wykonywaniu zawodu, potencjał ekonomiczny. Wymienione powyżej potencjały osób starszych stanowią ich kapitał społeczny. Pozwala on seniorom na efektywną współpracę  w celu osiągnięcia wspólnego celu lub zamierzenia a dzięki działaniu Rady Seniorów będą one możliwe do realizacji.

Projekt pn. „Rady seniorów – wzmacnianie aktywności obywatelskiej w rejonie wałbrzysko-kamiennogórskim” realizuje Stowarzyszenie Społeczno-Kulturalne „Granica” przy współpracy z Gmina Kamienna Góra oraz Uzdrowiskowa Gmina Miejska Szczawno-Zdrój. Zakłada on wsparcie powstawania nowych Rad Seniorów w samorządach lokalnych, organizację działań upowszechniających politykę senioralną oraz szkolenia i warsztaty dla członków przyszłych Rad Seniorów.

Skip to content