O Nas

O Nas

Stowarzyszenie Lokalna Grupa Działania Kwiat Lnu zostało zarejestrowane  26.08.2008 r. Swoim działaniem obejmuje obszar 9 gmin położonych w granicach administracyjnych dwóch powiatów: kamiennogórskiego i wałbrzyskiego, a mianowicie 4 gminy wiejskie: Kamienna Góra, Marciszów, Czarny Bór i Stare Bogaczowice; 2 miejsko-wiejskie: Lubawka i Mieroszów oraz 3 miejskie: Szczawno – Zdrój, Boguszów – Gorce i Kamienna Góra. Gmina Miejska Kamienna Góra przystąpiła do naszego partnerstwa w 2021 roku wypełniając „białą plamę” na mapie obszaru LGD. Powierzchnia (668 km 2) LGD Kwiat Lnu stanowi ponad 3% obszaru województwa dolnośląskiego. Obszary miejskie stanowią około 8,9% powierzchni LGD. Gminy skupione w Partnerstwie Kwiatu Lnu łączą specyficzne warunki geograficzne, przyrodnicze oraz historyczno – kulturowe, które decydują o spójności obszaru, wykraczającej poza sąsiedztwo administracyjne. Obszar położony jest w południowo-zachodniej części Polski na pograniczu Sudetów Zachodnich i Środkowych z Kotliną Kamiennogórską i Górami Kruczymi w centrum.

Na zachodzie granice LGD wyznacza Grzbiet Lasocki, który stanowi część Karkonoszy oraz Rudawy Janowickie z masywem Wielkiej Kopy. Od północy sięga po Kotlinę Marciszowską i sąsiaduje z Górami Kaczawskimi. Granice LGD na północnym wschodzie stanowi Pogórze Bolkowskie. Od wschodu sięga po pasmo Gór Wałbrzyskich z Masywem Trójgarbu, Chełmcem i Górami Suchymi, natomiast od południa obszar ograniczają Wzgórza Bramy Lubawskiej i Góry Krucze wchodzące w skład Gór Kamiennych oraz Zawory z Mieroszowskimi Ścianami, które z kolei stanowią zakończenie Gór Stołowych. Walory przyrodnicze i ukształtowanie terenu sprawiają, że obszar LGD posiada wysoki potencjał turystyczny. Szczawno-Zdrój a w przyszłości może również Mieroszów z uzdrowiskiem Sokołowsko, mają największy potencjał w zakresie produktu uzdrowiskowego i spa-wellnes. Cały obszar LGD posiada duży potencjał do rozwoju turystyki rowerowej.

Atrakcje turystyczne

Produkt krajoznawczy związany jest ze zwiedzaniem, dlatego też największe możliwości posiadają miejsca, na obszarach których znajdują się obiekty dziedzictwa materialnego lub atrakcje przyrodnicze np. Stare Bogaczowice (Cieszów – zamek Cisy, zespół pałacowo- parkowy w Strudze), Szczawno-Zdrój (Dom Zdrojowy, Hala spacerowa, Pijalnia wód mineralnych), Czarny Bór (stadion biathlonowy z nartostradą, spichlerz oraz zamek Lubno), Kamienna Góra (stare miasto wraz z murami obronnymi), Lubawka (rynek z ratuszem, układ urbanistyczny centrum wraz z Domami Tkaczy w Chełmsku Śląskim), Mieroszów (układ urbanistyczny centrum Mieroszowa, cerkiew w Sokołowsku, ogród zoologiczny ZOO Farma we wsi Łączna), gmina wiejska Kamienna Góra (mauzoleum Schaffgotschów w Raszowie), Marciszów (Kolorowe Jeziorka), Boguszów-Gorce (rynek z ratuszem najwyżej położonym w Polsce).
Największy potencjał do rozwoju narciarstwa występuje w: Czarnowie (wyciąg narciarski), Czarnym Borze (trasy biegowe m.in. wokół Trójgarbu, Boguszowie – Gorcach – Ośrodek Rekreacyjno-Sportowy „Dzikowiec”, Lubawce (wyciąg narciarski oraz trasy biegowe), Mieroszowie (narciarskie trasy zjazdowe i biegowe). 


Domki Tkaczy w Chełmsku Śląskim


Klasztor w Krzeszowie

Potencjał rozwojowy

Potencjał do rozwoju turystyki religijnej posiada Krzeszów – pocysterski zespół klasztorny wraz z Kalwarią Krzeszowską oraz Mieroszów (kościół św. Jadwigi w Rybnicy Leśnej – najstarszy zabytek architektury drewnianej Dolnego Śląska, cerkiew w Sokołowsku). Lokalna Strategia Rozwoju na lata 2023-2027(29) Stowarzyszenia Lokalna.
Grupa Działania Kwiat Lnu wspiera działania wykorzystujące lokalne zasoby do wzmacniania spójności zarówno obszaru jak i samego Partnerstwa. LGD Kwiat Lnu skupiać się będzie na wspieraniu przedsiębiorczości, promocji zasobów oraz realizację partnerskich projektów turystycznych i edukacyjnych z wykorzystaniem lokalnego dziedzictwa poprzez:
– wspieranie podejmowania i rozwoju działalności gospodarczej,
– ogłaszanie konkursów otwartych,
– realizację projektów grantowych,
– wspieranie tworzenia zagród edukacyjnych, agroturystyki i krótkich łańcuchów żywności.

Zachęcamy do zapoznania się z naszą Lokalna Strategią Rozwoju umieszczoną na stronie w zakładce LSR 2023-2027(29). W razie pytań pracownicy biura odpowiadają na pytania telefonicznie lub osobiście.

Skip to content